www.gniotowniki.pl

Czy warto gnieść ziarna zbóż ?

PRODUKTY - Gniotownik GZ-05 100

 

 

 

1.PRZEZNACZENIE

Gniotownik przeznaczony jest do płatkowania czterech podstawowych zbóż o wilgotności 14-16%, wstępnie oczyszczonych z zanieczyszczeń metalowych i mineralnych. W przypadku większej wilgotności płatki mogą przywierać do powierzchni walców , aby tego uniknąć w gniotownik wmontowane są skrobaki które usuwają przytwierdzone do walców zgniecione ziarno. W praktyce zdarza się że w ziarnie znajdują się elementy metalowe (np.: śruby) aby walce nie uległy uszkodzeniu gniotownik wyposażony jest w sprzęgło przeciążeniowe .Gniotownik mały jest przeznaczony głównie dla hodowców koni. Ze względu na stosunkowo dużą wydajność w odniesieniu do mocy silnika urządzenie to jest skierowane dla hodowców posiadających stada do 50 sztuk.

 

2. ZALETY

lepsze wykorzystanie paszy przy żywieniu zwierząt do 25 %;

większe przyrosty wagi zwierząt;

mniejsze zużycie energii;

mniejsze zapylenie(w stosunku do śrutownika);

duża trwałość urządzenia i niezawodność w pracy co zapewniają walce gładkie, samoutwardzalne oraz sprzęgło przeciążeniowe zabezpieczające walce.

3. CHARAKTERYSTYKA TECHNICZNA

- wydajność

ü mieszanka.........200-250 kg/h

ü owies................350-400 kg/h

- wymiary gabarytowe

ü wysokość................1400 mm

ü długość.....................950 mm

ü szerokość..................465 mm

- wymiary walców gniotących

ü średnica.....................400 mm

ü szerokość..................100 mm

- pojemność kosza zasypowego …...40 kg

- masa całkowita............................142 kg

- silnik elektryczny

ü moc...................1,5 kW,220V

ü moc...................1,5 kW,380V

ü obroty...............1400 obr/min


 

W zależności od charakteru hodowli koni do gniotownika instalowane są dwa typy silników o różnym zasilaniu 220V lub 380V.Gniotownik z silnikiem na 380V przeznaczony jest dla tych klientów którzy hodują konie w stajniach bez konieczności wytwarzania paszy z dala od macierzystego miejsca hodowli. Główną przyczyną wprowadzenia na rynek gniotownika z silnikiem na 220V był fakt powszechnie organizowanych zawodów. Ze względu na wartości żywieniowe owsa nie wskazane jest gniecenie płatków „na zapas”. Aby tego uniknąć hodowca powinien zadawać paszę w jak najkrótszym czasie po zgnieceniu. Warunki panujące na zawodach nie zawsze dają takie możliwości. Przy pomocy silnika na 220V gniotownik może pracować z agregatem prądotwórczym dając hodowcy pewność o jakości zadawanej paszy.

Do gniotownika produkowana jest skrzynka na płatki . Jest ona odpowiednio dopasowana do wymiarów gniotownika w ten sposób aby samoczynnie na skutek drgań nie zmieniła położenia w czasie prasy maszyny. Skrzynka może służyć za pojemnik stacjonarny a także można nią rozwieść paszę do poszczególnych boksów. Skrzynka stanowi wyposażenie dodatkowe gniotownika.

 
 Powered by: www.CDX.pl